5 godzin dla udanego związku — SprawyPrywatne.pl

Ile godzin w tygodniu poświęcasz na pracę? W wielu przypadkach planowane 8 godzin dziennie to za mało. Praca potem przenosi się na stół kuchenny i towarzyszy nam aż do wieczora. W takim razie co można osiągnąć, pracując 5 godzin tygodniowo? Czyli średnio niecałe 43 minuty dziennie. Przekonaj się, podejmując wyzwanie: 5 godzin tygodniowo dla udanego związku.

 

To nie dla mnie! Czyżby?

 

Wyzwanie jest skierowane do par, w których emocje przygasają, a wysyłane wiadomości ograniczają się do słów: „kup chleb”. Także dla osób, które ostatnio poświęcały sobie nawzajem mniej czasu i teraz chcą się skupić na związku. A tak naprawdę do wszystkich, którzy chcą poprawić swoją relację z kimś bliskim na przykład z dzieckiem lub rodzicem.

 

Plusy dodatnie, plusy ujemne

 

Metoda 5 godzin jest niezwykle interesująca z kilku powodów. Oprócz tego, że jest uniwersalna, tak jak wspomniałam, to również nie wymaga nakładów finansowych, a z pewnością nie są one obligatoryjne. Po trzecie ma proste zasady, przez co może się wydawać łatwa do wykonania. Młode stażem związki, niezależnie od wieku partnerów, wykonują wszystkie poniższe zalecenia spontanicznie. Przychodzą one naturalnie i wydają się wręcz oczywiste. Schody pojawiają się wtedy, gdy relacja wchodzi na kolejne etapy, a mnogość obowiązków często sprawia, że nie wystarcza sił na dbanie o związek.

 

Co to za wymysły?

 

Opisana metoda to dzieło Johna Gottmana – amerykańskiego psychologa, emerytowanego profesora oraz terapeuty bliskich związków, który razem z żoną opracował autorski model pracy terapeutycznej z parami. Gottman wychodzi z założenia, że szczęśliwe pary to takie, w których występuje szacunek i przyjaźń. Jego zamiłowanie do matematyki sprawia, że proponowane sposoby działania są bardzo konkretne. A takie lubię najbardziej!

 

Dobra, co trzeba zrobić?

5 × przez 2 minuty poranna rozmowa

 

Przez 5 dni w tygodniu poświęć 2 minuty na poranną rozmowę z partnerem na temat danego dnia. Co planuje zrobić? Jakie ma trudności? Jak będzie wyglądał jego dzień? Przez te dwie minuty uważnie słuchaj, skup się na tym, co odpowie. Jeśli pierwsza reakcja będzie wyglądała tak: „ale o co ci chodzi?”, „to jakieś przesłuchanie czy co?”, to prawdopodobnie dawno nie interesowałaś się partnerem. Zareaguj spokojnie, zapewnij, że po prostu jesteś ciekawa co u niego. Zauważysz poprawę, jeśli będziesz regularnie to robić. Natomiast jeśli reakcja będzie bardzo mocna, partner poczuje, że ma ograniczane swobody, jest inwigilowany, to wyraźny sygnał, że nie ma zaufania. Wtedy kluczowe staje się pracowanie nad zaufaniem, a nie nad bliskością.

 

5 × przez 20 minut wieczorna rozmowa

 

Przez 5 dni w tygodniu poświęć 20 minut na wieczorną rozmowę, podczas której dowiesz się, jak partnerowi minął dzień. Dopytaj, co go zaskoczyło, co wkurzyło, co rozbawiło. Jeśli dawno w ten sposób nie rozmawialiście, to lepiej dozować pytania, bo skok na głęboką wodę może zakończyć się rozczarowaniem albo kłótnią. Nie poddawaj się, jeśli po kilku minutach poczujesz, że nie wiesz, o czym rozmawiać. To nie jest łatwe zadanie. Skup się na jakości tych rozmów, a nie na czasie trwania rozmowy. Potraktuj to jak ćwiczenia fizyczne, gdzie na początku zadyszka przychodzi po kilku minutach, jednak systematyczność pozwala na przebiegnięcie maratonu. Cała trudność tych rozmów polega na tym, żeby od kwestii technicznych: „jak w pracy?”, „o której masz spotkanie?”, „kiedy idziesz do lekarza?” przejść do rozmowy o poglądach, emocjach, spostrzeżeniach. To właśnie takie rozmowy będą tak naprawdę budowały bliskość w związku. Wykorzystaj czas wspólnego posiłku do rozmów, wtedy inne czynności nie będą odciągały uwagi.

 

7 × przez 5 minut pochwały

 

Przez 7 dni w tygodniu znajdź 5 minut, żeby wyrazić słowami, co doceniasz w partnerze. Co Ci się podoba, jakie zachowanie Ci zaimponowało, jaką umiejętność podziwiasz, za co mu dziękujesz. To zadanie warto wcześniej przemyśleć, bo często trudno ubrać w słowa, co chcemy przekazać. Warto również postarać się wynajdować różne obszary do pochwały, bo jeśli przez cały tydzień będziesz doceniać wygląd partnera, może zacząć przypuszczać, że tylko na to zwracasz uwagę. Nie powtarzaj też jednego zestawu komplementów przez cały tydzień, wierzę, że jesteś w stanie dostrzec więcej. Dzięki pochwałom sprawisz, że partner będzie wiedział, co w nim cenisz, więc będzie szczególnie dbał o te aspekty. Będzie też wiedział, dlaczego z nim jesteś, dzięki czemu podbuduje swoją samoocenę w roli partnera i nie będzie dopytywać, czy jeszcze go kochasz. Natomiast Ty przypomnisz sobie, a zarazem utrwalisz, kim ta osoba jest dla Ciebie.

 

7 × przez 5 minut dotyk

 

Przez 7 dni w tygodniu poświęć 5 minut na dotyk. Masaż, przytulenie, pogłaskanie, objęcie podczas oglądania telewizji. Szukaj kontaktu fizycznego, który będzie komfortowy dla twojej drugiej połowy. Jeśli wiesz, że nie lubi, kiedy przeszkadzasz mu w trakcie pracy, znajdź inny czas. Jeśli wiesz, że nie przepada za przytulaniem w miejscu publicznym, poczekaj, aż będziecie w domu. Twoje starania o związek szybko powinny zaprocentować.

 

1 × 120 minut randka

 

Czym jest randka? Tak naprawdę czym zechcesz. Może to być spacer, może to być wycieczka, granie w planszówkę, oglądanie zdjęć i wspominanie dawnych czasów albo jakakolwiek inna aktywność. Możliwości jest nieskończenie wiele. Pomyśl, co byś zaproponowała, gdybyście dopiero teraz zaczynali związek? Najważniejsze, żeby przez dwie godziny robić coś razem, a nie obok siebie, dlatego wspólne oglądanie telewizji się nie liczy. 😉

 

Tylko tyle i aż tyle!

 

Tytułowe 5 godzin jest to pewna propozycja. Wchodząc w związek mamy inne potrzeby niż po kilkunastu latach jego trwania. Tak samo nasz partner. To, co wcześniej robiliśmy spontanicznie i bez najmniejszego wysiłku, teraz prawdopodobnie trzeba zaplanować, wpisać w grafik. W zależności od tego, na jakim etapie jest Wasz związek, możecie elastycznie dopasowywać do siebie powyższe wyzwanie.

 

Jak długo to robić?

 

Oczywiście żadna magiczna procedura nie zbuduje nam związku, potrzeba naszego wysiłku. Niestety nie ma idealnej recepty dla wszystkich. Niektóre z zaleceń mogą Ci się wydawać szczególnie trudne, inne śmiesznie łatwe. Jest to lustro Twojego związku, szybko możesz wyciągnąć wnioski, co jest Waszą mocną i słabą stroną. Jednak regularnie powtarzane czynności, wkrótce staną się nawykiem, więc warto zacząć działać jak najszybciej. Jak długo powinno trwać wyzwanie? Tyle, ile ma trwać Wasz związek. 🙂

 

Dlaczego tylko ja mam się starać?

 

Warto popracować nad relacją, zanim oddalimy się od siebie za bardzo. Fantastycznie, jeśli możesz zaproponować partnerowi, żebyście wspólnie podjęli wyzwanie i razem wykonywali podane zalecenia. Myślę, że w takim związku tegoroczne walentynki będą wyjątkowo gorące! Jednak jeśli spodziewasz się, że reakcja będzie co najmniej prześmiewcza, to weź sprawy w swoje ręce, spróbuj zadbać o związek. Jeśli jemu również na Was zależy, to wkrótce się zrewanżuje.

 

Na zakończenie

 

Jestem bardzo ciekawa, czy podejmiesz wyzwanie. Dla ułatwienia możesz pobrać bezpłatną broszurę (KLIKNIJ TUTAJ), która będzie pomocną ściągą. Pamiętaj jednak, że wyznaczone minuty to tylko zachęta na początek. Jeśli macie ochotę wydłużyć czas działania, dodać coś więcej, śmiało zmieniajcie zasady pod Wasz związek. Powodzenia! Będzie mi bardzo miło, jeśli dasz znać, jak poszło!


 


Bibliografia:
Gottman John M. Silver Nan (2014) Siedem zasad udanego małżeństwa. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS, wykład „Chcę motyle w brzuchu”, czyli co robić, by związek kwitł? – dr hab. Wojciech Kulesza 2019

Przewiń do góry